بهترین آموزش ها

اکسل | حسابداری

نمودار پویا در اکسل
نوشته شده در : فروردین ۱۵, ۱۳۹۳

یکی از کاربردهای نرم افزار اکسل تجزیه و تحیلی داده ها و ساخت نمودار پویا در اکسل به منظور تصمیم گیر های درست میباشد . یعنی شما می توانید اطلاعات زیادی که در رکوردهای اکسل وارد کرده اید را بر روی یک نمودار پویا نمایش دهید که این کار سبب سهولت تصمیم گیری برای مدیر یک سازمان خواهد شد . در این پست شما یاد خواهید گرفت که فروش – درآمد – هزینه – و درآمد خالص ۶ ماهه ابتدای سال را بر روی یک نمودار پویا نمایش دهید . از آنجا که مدیران این روز ها مشغله زیادی دارند با تهیه نمودارها ونمایش اطلاعات بر روی نمودارها می توانید مدیران در جهت تصمیم گیری های درست یاری کنید .

فرض کنید اطلاعات ۶ ماهه یک سازمان را همانند تصویر زیر در اکسل وارد کرده و قصد تمامی این اطلاعات را بر روی نمودار نشان دهید .

برای مشاهده فیلم این آموزش بر روی لینک زیر کلیک نمایید .

در این مثال همانطور که در تصویر بالا ملاحظه کردید اطلاعات شما در Sheet1 و در ردیف های ۱ تا ۵ و در ستون های A تا G وارد شده اند .

همانند تصویر زیر ماه های شش ماهه اول سال را در ردیف ۷ وارد نمایید .

در سلول A8 فرمول زیر را وارد نمایید :

=IFERROR(INDEX(A2:A5;$A$6);””)

و با استفاده از ویژگی AutoFill در اکسل این فرمول را برای سلول های B8 تا G8 وارد نمایید .

اضافه کردن کنترل ها

مهمترین قدم در این آموزش اضافه کردن کنترل مورد نظر برای ساخت یک نمودار پویا میباشد . کنترل مورد نظر خود را از تب Developer از گروه Controls گزینه Insert و از گزینه های Form Control کنترل مورد نظر خود را وارد محیط اکسل نمایید . در این آموزش از ComboBox برای کنترل و نمایش داده بر روی نمودار استفاده شده است بنابراین کنترل ComBoBox را وارد محیط اکسل خواهم کرد .بر روی کنترل راست کلیک کرده و تب Control را انتخاب نمایید .

در قسمت Input Range مقادیر موجود در ستون A2 تا A5 را وارد کرده و در قسمت Cell Link سلول A6 را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک نمایید . همانطور که ملاحظه خواهید کرد مقادیر به ComboBox اضافه خواهند شد . اگر کمی دقت نمایید خواهد دید که با انتخاب هر یک از مقادیر از ComboBox مقدار عددی در سلول A6 هم تغییر خواهد کرد . به عبارت دیگر برای هر یک از گزینه های ComboBox یک عدد اختصاص داده خواهد شد . مثلا اگر این عدد برابر ۲ باشد کل اطلاعات ردیف ۸ تغییر خواهد کرد و اطلاعات مربوط به در آمد۶ ماهه و اگر این عدد را به ۴ تغییر دهید کل اطلاعات مربوط به در آمد خالص ۶ ماهه در ردیف ۸ نمایش داده خواهد شد . سلول A6 کلید حل ساخت یک نمودار پویا میباشد .

تنها کاری که شما باید انجام دهید نمایش اطلاعات وارد شده در محدوده A7 تا G8 بر روی یک نمودار میباشد . خواهید دید که با انتخاب گزینه مورد نظر از ComboBox اطلاعات مربوط به آن گزینه بر روی نمودار نمایش داده خواهد شد و بدین ترتیب شما یک نمودار پویا در اکسل ایجاد کرده اید .

دیدگاه نوشته شده توسط zar در خرداد ۱۳, ۱۳۹۳ ساعت ۸:۱۶ ق.ظ

خیلی خوب بود عالی بود
یه سوال اگه بخوایم پویایی نمودارمون بر اساس زمان هم باشه چیکار باید بکنیم به فرض ما اطلاعت مهرماه رو هم اضافه کنیم و به طور خودکار به نمودار اضافه بشه؟

دیدگاه نوشته شده توسط رضا در تیر ۳, ۱۳۹۳ ساعت ۵:۰۰ ق.ظ

واقعا فوق العاده بود. ممنون

*