بهترین آموزش ها

اکسل | حسابداری

رهنمودهای مالیات بر ارزش افزوده
نوشته شده در : شهریور ۱۶, ۱۳۹۴
دسته : حسابداری

خدمات بانکی در نظام مالیات بر ارزش افزوده مطابق قانون معاف بوده و مشمول مقررات این نظام مالیاتی نمی باشد . بنابراین در زمان ارایه خدمات مالی و دریافت کارمزد از دریافت کنندگان این نوع خدمت مبلغی به عنوان مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده دریافت نخواهد شد .

نحوه احتساب خدمات بیمه در محاسبه مالیات و عوارض

خدمات بیمه در نظام مالیات بر ارزش افزوده مطابق قانون مشمول مقررات این نظام مالیاتی می باشد . بنابراین در زمان ارایه خدمات بیمه ای و دریافت کارمزد از دریافت کنندگان این نوع خدمت مبلغی به عنوان مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده دریافت خواهد شد .

اشتباه در صورتحساب و نحوه اصلاح آن

ممکن است که مبالغ مالیات و عوارض مندرج در صورتحساب غلط باشد . یعنی به دلایلی مودی در محاسبه اشتباه نماید . نرخ مالیاتی نادرست را اعمال کرده و یا مالیات و عوارض برای عرضه معاف در صورتحساب منظور نموده باشد . در نتیجه ممکن است مبلغی بسیار پایین یا بسیار بالا برای مالیات و عوارض در صورتحساب درج شود .

سازمان امور مالیاتی امکان تصحیح صورتحسابهای اشتباه برای شفاف کردن وضعیت مودی را منطبق با آیین نامه ها و دستورالعمل های مربوط فراهم خواهد نمود . لازم به توضیح است که هنگامی که مبلغ مندرج در صورتحساب تغییر میکنند . صورتحسابهای قدیمی باید توسط عرضه کننده تصحیح و به مشتری داده شود . اگر مبلغ مالیات بر ارزش افزوده درج شده در صورتحساب بالاتر از میزان واقعی آن باشد . عرضه کننده بایستی برگ اعتبار صادر و مبلغ اشتباه را اصلاح نماید . و اگر مبلغ مالیات و عوارض درج شده در صورتحساب کمتر از مقدار واقعی آن باشد . عرضه کننده بایستی برگه بستانکاری صادر و مبلغ اشتباه را اصلاح نماید .

صورتحساب صادر شده توسط افراد فاقد ثبت نام

در صورتحساب صادره توسط شخص ثبت نام نشده در نظام مالیا بر ارزش افزوده نبایستی مبلغی به عنوان مالیات و عوارض درج و از مشتری وصول شده باشد . زیرا مطابق با قانون افراد ثبت نام نشده شامل این نظام مالیاتی نبوده و مجاز به دریافت این مالیات و عوارض از مشتریان محصولات خود نمی باشند . در ضمن چنانچه فعال اقتصادی که مودی نظام مالیات بر ارزش افزوده نیست . صورتحسابی را صادر نموده و مبلغی را به عنوان مالیات و عوارض در آن درج و از خریدار وصول نماید . در ازای صورتحساب صادر شده متعهد است و برای عملیات ناصحیح بایستی پاسخگو باشد .

مدت قانون و شرایط نگهداری صورتحسابهای خرید و فروش

مودیان مشمول مالیات بر ارزش افزوده بایستی از دفاتر . صورتحسابها و سایر فرمهای مربوط و یا سایر و روشهای نگهداری حساب که سازمان امور مالیاتی کشور تعیین می کند . استفاده نمایند و مدارک مذکور را تا ۱۰ سال بعد از سال مالی مربوط نگهداری و در صورت مراجعه ماموران مالیاتی به آنان ارایه نمایند . مطابق با قانون مالیات بر ارزش افزوده عدم ارایه دفاتر یا اسناد و مدارک حسب مورد معادل ۲۵٪ مالیات متعلقه مشمول جریمه خواهد بود .

مهلت . نحوه و محل قانونی تسلیم اظهارنامه

مودی پس از ثبت نام و دریافت فرم اظهارنامه برای هر دوره مالیاتی اقدام به تکمیل فرم اظهارنامه می نماید . اظهارنامه تکمیل شده باید حداکثر تا ۱۵ روز از تاریخ انقضای هر دوره مالیاتی به سازمان امور مالیاتی کشور تحویل داده شود . واحد خدمات مودیان اظهارنامه تکمیل شده را در ۳ نسخه از مودی دریافت و یکی را به عنوان رسید به مودی تحویل می دهد . در صورت عدم تحویل اظهارنامه تا موعد مقرر مودی مشمول جریمه ای معادل ۵۰٪ مالیات مندرج در قانون مالیات بر ارزش افزوده می گردد .

اشتباه در پرکردن اظهارنامه و نحوه اصلاح آن

چنانچه مودی در تکمیل و یا ارایه اطلاعات مندرج در اظهارنامه اشتباه نماید می تواند اظهارنامه اصلاحی را با مراجعه به واحد خدمات مودیان دریافت و پس از رفع اشکال مجددا اظهارنامه را به همان واحد تسلیم نماید .

اشتباهات در محاسبه و پرداخت مالیات و عوارض ( کم پردازی و بیش پردازی )

چناچه مودی در زمان تکمیل اظهارنامه در محاسبات مالیات و عوارض متعلقه اشتباه نماید . پس از کنترل اولیه توسط واحد فناوری اطلاعات سازمان امور مالیاتی اظهارنامه وی به واحد خدمات مودیان عودت و این واحد نیز اظهارنامه اصلاحی را برای اصلاح اشتباهات در اختیار مودی قرار می دهد . چنانچه در زمان پرداخت فیش مالیات و عوارض به بانک باشد . پس از کنترل نهایی در واحد حسابداری اعلامیه مغایرت صادر و به واحد خدمات مودیان ابلاغ می گردد . و این واحد نیز مطابق مابه التفاوت مبلغ . فیش پرداختی مجدد برای مودی صادر می نماید .

نحوه پرکردن اظهارنامه برای موسسات تازه تاسیس

چنانچه مدت فعالیت شغلی مودی کمتر از مدت یک دوره مالیاتی (کمتر از سه ماه ) باشد . تکمیل فرم اظهارنامه برای دوره مالیاتی مذکور پس از ثبت نام و بلافاصله توسط وی مطابق قانون مالیات بر ارزش افزوده الزامی می باشد .

اسناد ملزم به نگهداری

اسناد و مدارکی که یک مودی در نظام مالیات بر ارزش افزوده بایستی به عنوان اسناد و مدارک مثبته ثبت و نگهداری نماید عبارتند از :

  1. گواهی ثبت نام در نظام ارزش افزوده
  2. کلیه صورتحسابهای مربوط به خرید و فروش مودیان نظام مالیات بر ارزش افزوده
  3. دفاتر حسابداری مربوط به ثبت عملیات خرید و فروش
  4. نسخه اظهارنامه اصلی و اصلاحی . مهر و امضا شده توسط واحد خدمات مودیان سازمان
  5. رسید بانکی پرداخت مالیات و عوارض مربوط به هر دوره مالیاتی
  6. برگه های اعلامیه بدهکاری و بستانکاری
  7. اسناد گمرکی . حمل و نقل و بیمه
عوارض خاص آلاینده ها (عوارض آلایندگی)

واحد های تولیدی الاینده محیط زیست که استاندارد و ضوابط حفاظت از محیط زیست را رعایت نمی کنند . طبق تشخیص و اعلام سازمان حفاظت محیط زیست ( تا پانزدهم اسفند ماه هر سال برای اجرا در سال بعد) همچنین پالایشگاههای نفتی و واحدهای پتروشیمی علاوه بر مالیات و عوارض موضوع قانون مالیات بر ارزش افزوده مشمول پرداخت ۱٪ از قیمت فروش به عنوان عوارض آلایندگی می باشند . که این عوارض مشمول اعتبار مالیاتی نبوده و قابل کسر از مالیات ها عوارض دریافتی به هنگام فروش نمی باشد .

دیدگاهی برای این پست وجود ندارد. شما اولین نفر باشید .

*