بهترین آموزش ها

اکسل | حسابداری

توابع product,SumProduct در اکسل
عنوان پست : تابع index
نوشته شده در : تیر ۷, ۱۳۹۱

تابع Index اجازه می دهد ورودی یک ردیف و ستون در یک آرایه از اعداد را بازگردانید . رایج ترین ترکیب نحوی استفاده شده برای تابع Indexبه صورت زیر است :

=Index(Array, Row Number,Column Number)

به عنوان  مثال  فرمول Index(A1:D12,2,3) ورودی ردیف دوم و ستون سوم آرایه A1:D12  را باز می گرداند .این ورودی در سل C2 است .

=Index(A1:D5, 2, 3)

فرمول بالا مقدار موجود در دومین ردیف و سومین ستون از محدوده A1:D5 را نشان می دهد . (۳٫۵۰)

=Index(A1:D5, 4, 1)

فرمول بالا مقدار موجود در چهارمین ردیف و اولین ستون از محدوده A1:D5 را نشان می دهد .(۱۰۵۶۹)

نحوه ترکیب تابع Index با تابع Match  :

فرض کنید اطلاعات وارد شده در ستون اول شماره شناسایی هر فرد باشد حال شما فصد دارید با وارد کردن نام هر فرد در سلول A10 شماره شناسایی ان فرد در سلول B10 و در جلوی نام آن فرد نمایش داده شود . برای حل این مشکل شما می بایست دو تابع Index و Match را با یکدیگر ترکیب نمایید .

=index(A2:A6,match(a10,b2:b6,false),1)

همانطور که می دانید استفاده از این تابع به تنهایی کاربرد زیادی نمی تواند داشته باشد . زمانی این تابع کاربردی خواهد شد که با توابع دیگر ترکیب شوند.

با توجه به اطلاعات جدول بالا اگر قصد داشته باشید قیمت واحد را برای کالایی که در بخش y  ساخته شده و کد آن ۷۰ میباشد را در جدول بالا پیدا کنید . می توانید از فرمول آرایه ای زیر استفاده کنید .

{=INDEX(H2:J5,MATCH(“y”&70,H2:H5&I2:I5,0),3)}

دیدگاه نوشته شده توسط mahdi در خرداد ۷, ۱۳۹۲ ساعت ۱:۰۱ ب.ظ

این مورد خیلی عالی بود

دیدگاه نوشته شده توسط مرتضی در تیر ۱۷, ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۱ ق.ظ

با سلام
من دقیقا همین کار رو که شما گفتید در اکسل انجام میدم ولی خطای value میده ! یعنی ۱۰۰ بار انجام میدم و چک می کنم با شما ، ولی باز هم خطا میده ، اگه میشه منو راهنمایی کنید ممنون میشم

دیدگاه نوشته شده توسط محسن در تیر ۱۷, ۱۳۹۳ ساعت ۱:۵۴ ب.ظ

با سلام .فایل خودتون رو برام ارسال کنین تا مشکلتون رو بر طرف کنم .یا می تونین به پست  مرجع خطاهای اکسل در همین سابت سر بزنین.

*