بهترین آموزش ها

اکسل | حسابداری

توابع product,SumProduct در اکسل
عنوان پست : تابع Aggregate
نوشته شده در : خرداد ۱۶, ۱۳۹۴

در این پست نحوه استفاده از تابع بسیار کاربردی و مفید AGGREGATE را توضیح خواهم داد . همانند تصویر زیر نتایج یکسری محاسبات در سلول های A1:A7انجام شده است که در سل ها A4 و A7 نتیجه این محاسبات یک مقدار خطا خواهد بود . حال اگر قصد داشته باشید جمع تا سل های A1:A7 در سلول A8 محاسبه نمایید به دلیل وجود مقدار خطا در سل ها A4 و A7 شما قادر به محاسبه جمع نخواهید بود و بازهم یک مقدار خطا برگردانده خواهد شد .

به طور کلی اگر در محدوده ای یک مقدار خطا وجود داشته باشد نمیتوان برای آن محدوده محاسبه ای را انجام داد و در صورتی که بر روی آن محدوده محاسبه ای انجام بگیرد مثلا جمع زده یا میانگین گرفته شود مقدار خطا برگردانده خواهد شد . حال برای رفع این مشکل و چشم پوشی کردن از مقادیر خطا در زمان انجام محاسبات می توانید از تابع Aggregate استفاده کنید . ساختار کلی این تابع به صورت ریز میباشد :

Aggregate(function_num,Options,Ref1,Ref2,……)

در اولین آرگومان این تابع Function_num به محض این که عبارتی را تایپ کنید. لیستی از تمام توابعی که می توانید به عنوان آرگومان استفاده کنید نمایش داده خواهد شد که حاوی ۱۹ تابع با کاربردهای متفاوت خواهد بود .در این مثال شما قصد دارید جمع محدوده ی A1:A7 محاسبه نمایید . بنابراین باید از تابع SUM استفاده کنید . توابعی دیگر مانند Average , Max , Min در دسترس شما خواهد بود .

با استفاده از دومین آرگومان شما به اکسل اجازه خواهید داد تا از موارد زیر چشم پوشی کند :

  • هیچ چیز
  • سطرهای پنهان
  • مقادیر خطا
  • سطرهای پنهان و مقادیر خطا
  • هیچ کدام از موارد بالا و تابع Subtotal و Aggregate

مثلا با وارد کردن عدد ۶ به اکسل اجازه را خواهید داد تا از مقادیر خطا چشم پوشی کند بنابراین مجموع اعداد وارد شده در محدوده A1:A7 قابل محاسبه خواهند بود و دیگر اکسل مقدار خطایی را برگردان نخواهد کرد . و در آرگومان سوم هم محدوده ی مورد نظر خودتان را انتخاب نمایید . که در این مثال محدوده A1:A7 خواهد بود .

دیدگاهی برای این پست وجود ندارد. شما اولین نفر باشید .

*